sobota, 6 kwietnia 2013

Shih tzu

Pieski Shih Tzu zdecydowanie posiadają więcej zalet niż wad. Jest on sympatycznym, wesołym pieskiem dającym wiele radości i uczucia. Pieski te są na tyle pewne siebie i uparte, że nie wiele rzeczy jest je w stanie przestraszyć i odciągnąć od tego, co właśnie mają zamiar zrobić, jednakże są na tyle łagodne, że nie stanowią dla nikogo zagrożenia.

Wymagania
Długa sierść wymaga codziennej pielęgnacji.  Psy tej rasy wymagają tylko umiarkowanej ilość ruchu.




Żywienie

Aby Twój pies był zdrowy, silny i radosny potrzebuje odpowiedniego pożywienia. Zadaniem właściciela jest dostarczenie mu wszystkich składników, które są potrzebne do jego rozwoju: mięsa, warzyw, zbóż, soli mineralnych, witamin i pierwiastków śladowych. Do wyboru mamy przygotowanie potraw samemu, co jest dość trudne, ponieważ trzeba zapewnić psu wszystkie składniki, ich niedobór może prowadzić do wielu chorób, ale łatwo jest też przesadzić, co z kolei też nie jest odpowiednie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele karm gotowych i odpowiednio zbilansowanych. Karma mokra w puszkach jest najbardziej popularna, jednak jest ona miękka przez co może powodować powstawanie kamienia nazębnego. Problem ten rozwiązuje karma sucha, która jest twarda, a jej chrupanie dobrze wpływa na zęby, oczyszcza je i masuje dziąsła. Najlepiej jest podawać karmę mokrą i suchą nawzajem. Karmę powinniśmy podawać dorosłemu psu dwa razy dziennie, odpowiednie ilości zależą od wagi psa i jego trybu życia, zazwyczaj są podawane na opakowaniach. Można oczywiście podawać psu normalne jedzenie lub resztki ze stołu, ale trzeba uważać, aby nie były zbyt tłuste czy mocno przyprawione.

Pomiędzy posiłkami możemy podawać psu różnego rodzaju smakołyki: chrupki, suchary, dropsy, ciasteczka, do chrupania i do żucia. Warto podawać kupowane w sklepach zoologicznych kości i różnego typu dodatki do żucia i gryzienia, co poprawi kondycję zębów i dziąseł, a także będzie miłą rozrywką, gdyż psy uwielbiają gryźć i żuć.


Bardzo ważne jest, aby pies miał zawsze dostęp do świeżej pitnej wody!

Jeśli chodzi o szczeniaczka to warto zapytać poprzednich właścicieli o to czym karmili malucha i na początek podawać mu to samo, gdyż mają one delikatne żołądki i każda zmiana pokarmu może wiązać się z bólem brzucha i biegunką. Małemu pieskowi można podawać ryż czy kaszę z mięsem i warzywami, ale koniecznie bez przypraw. Szczeniaki karmimy cztery razy dziennie małymi porcjami i najlepiej o stałych porach. Po posiłku nie wolno pozwolić psu bawić się i biegać, lecz powinien udać się na drzemkę.





W następnym poście napiszę o pielęgnacji shih tzu.

1 komentarz:

  1. Ta rasa jest przesłodka !
    e-zwierzaki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń